HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT

Francuska ekipa filmowa:
      Od początku listopada w ramach współpracy międzynarodowej szkół filmowych, w Lubinie przebywało troje młodych filmowców z Francji.
Byli to studenci z akademii filmowej w Brukseli a ich celem było nakręcenie filmu dokumentalnego dotyczącego działalności naszego zespołu.
        Reżyser podjął taki temat po obejrzeniu na YouTube filmu z koncertu chóru, który odbył się w 2015 roku w podziemiach kopalni O/ZG 
„Lubin”. Nasi goście filmowali wszystkie wydarzenia związane z działalnością chóru - byli przy nas na wszystkich próbach i koncertach. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do obecności filmowców, polubić ich i zaprzyjaźnić się z nimi.


         
                       
         
Naszych francuskich Przyjaciół pożegnaliśmy 4 grudnia, muszę tutaj zaznaczyć, że przez wzgląd na liczne występy chóru w święto naszej Patronki - św. Barbary (aż cztery występy), filmowcy specjalnie przebukowali sobie bilety - mieli wracać na koniec listopada - aby towarzyszyć zespołowi i sfilmować jeszcze te wszystkie wydarzenia, jak się okazuje ważne nie tylko dla chóru. Życzymy sukcesów i jeszcze raz pozdrawiamy reżysera Vasilia, dźwiękowca Théau i Marie, która nieustannie dźwigała ciężką kamerę i wciąż czujna, aby nie pominąć żadnego wydarzenia.        Poniżej zamieszczam tekst kierownika ekipy filmowej - Vasilia, przeczytany nam w stołówce podczas pożegnalnego śniadania górniczego w ostatnim pracowitym dniu pobytu francuskiej ekipy filmowej - tekst tłumaczony na translatorze z języka francuskiego:

„Dzień dobry - I tak oto dziś nadszedł ostatni dzień kręcenia filmu, jak również nasz ostatni dzień spędzony z Wami.

Dla nas to była niesamowita przygoda, która pozostawi po sobie wiele wspomnień.
W czasie tych kilku tygodni naprawdę zżyliśmy się z Wami i bardzo wiele  nam ofiarowaliście. Jeszcze raz chcielibyśmy za to serdecznie podziękować.

Tak jak powiedział” któregoś dnia Piotr, myślę, że najlepszym prezentem jaki możemy Wam ofiarować będzie piękny film, który pozwoli na to, aby Wasze piosenki, Wasze opowieści i Wasz chór mogły wybrzmiewać poza granicami Polski.


Dla nas możliwość opowiedzenia tej historii jest również bardzo ważna, ponieważ górnictwo we Francji i Belgii zajmuje równie istotne miejsce.

I jestem przekonany, że Wasze piosenki poruszą widzów tak, jak poruszyły one nas. Ponieważ poza pracą w kopalni i tradycjami, Waszą grupę łączą najpiękniejsze wartości: pasja, determinacja oraz miłość do muzyki.

Mam ogromną nadzieję, że razem z Wami wspólnie wzniesiemy toast z okazji 40-lecia chóru oraz, że film okaże się dużym sukcesem, który być może pozwoli nam na dalsze kontynuowanie przygody z Wami. Być może w ramach pracy nad dłuższym filmem.

Razem z Andrzejem i Krzysztofem zrobimy wszystko, żebyście byli z nami w czerwcu 2020 r. na premierze filmu w Brukseli. Jeszcze raz chcielibyśmy Wam serdecznie podziękować za Waszą gościnność i do zobaczenia”
                                                       
Director: Vassili Schémann


więcej foto / Dziękujemy Stefanowi Marynowiczowi za wykonanie części zdjęć.

RELACJA - WIDEO

Wideo: Stefan Marynowicz