HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT     W piątek 24 listopada wzięliśmy udział w uroczystej Akademii Barbórkowej naszych Opiekunów O/ZG "Lubin", zapewniając oprawę muzyczną naprzemiennie z Orkiestrą Górniczą ZG LUBIN. Ceremonia tradycyjnie miała miejsce w Cechowni Na kopalni Lubin Główny. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych został wykonany Hymn Państwowy i Hymn Górniczy, po czym przybyłych przywitał jeden z prowadzących akademię pan Marcin Braszczok. Po minucie ciszy, którą uczciliśmy pamięć górników, którzy odeszli na wieczną szychtę, Nasz chór wykonał "Epitafium" - do słów Piotra Strzeleckiego (naszego chórzysty) z muzyką skomponowaną przez śp. prof. Józefa Świdra.
      Gospodarz kopalni - Dyrektor Naczelny Oddziału Zakłady Górnicze "Lubin" pan Krzysztof Tkaczuk jako pierwszy wygłosił okolicznościowe przemówienie, witając obecnych i gratulując wyróżnionym a jest to rok szczególny, ponieważ ZG LUBIN obchodzi 55-lecie.       Zgodnie z tradycją  podczas akademii odbyła się ceremonia wręczania odznaczeń, wyróżnień jubileuszowych i honorowych szpad górniczych - najwyższego honorowego przywileju i wyróżnienia w górnictwie. Miłym dla nas zaskoczeniem było odznaczenie naszego dyrygenta Krzysztofa Kujawskiego - Brązowym Krzyżem Zasługi - brawo!!! Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na wniosek Wojewody Dolnośląskiego, za ofiarną działalność publiczną, krzewienie kultury muzycznej oraz tradycji górniczych zarówno w kraju jak i za granicą.      Na zakończenie oficjalnej części uroczystości nasz chór wykonał utwór "Piękny stan górniczy". Wśród chórzystów jest wielu pracowników tej kopalni na różnych stanowiskach, więc my możemy również świętować w tym miejscu w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.

                                                                                                                                                                                                 

         Gratulujemy nasz Dyrygencie Krzysztofie tego wspaniałego odznaczenia, które jest nadawane osobom takim jak Ty, które położyły zasługi dla państwa, spełmniając czyny przekraczające zakres Twoich zwykłych obowiązków a przynoszącym korzyść Zagłębiu Miedziowemu i Polsce poprzez ofiarną działalność społeczną i publiczną, propagowanie tradycji i pieśni górniczych.


            Wszystkie rozdane dzisiaj odznaczenia i wyróżnienia mają niezwykłe znaczenie dla całego środowiska górniczego, ponieważ podkreślają istotę pracy górników a także stanowią świadectwo wielkiego szacunku dla ludzi poświęcających się w tak niebezpiecznej i trudnej pracy. Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym składamy gratulacje i najserdeczniejsze życzenia. Szczęść Boże

więcej foto  / Piotr Bołkanowicz