HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT


















      W sobotę 10 grudnia w cechowni Oddziału Zakłady Górnicze „Lubin”, odbyło się spotkanie barbórkowe Górniczego Chóru Męskiego. Wraz z przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi, świętowaliśmy Barbórkę. Prezes chóru Andrzej Kukliński przywitał przybyłych na naszą biesiadę i podsumował poprzednie trzy lata pracy - ponieważ tyle trwała przerwa z zakazem gromadzenia się ze względu na zagrożenie koronawirusem COVID-19.
      Z ramienia kierownictwa zakładu opiekuńczego O/ZG Lubin naszymi gośćmi byli Dyrektor ds. Pracowniczych Jan Zubowski  i Główny Inżynier Górniczy Grzegorz Skowron. Wspólnie z nami modlili się również zaproszeni księża z parafii lubińskich: ks. prałat Wiesław Migdał, ks. Piotr Zawadka i ks. prałat Krzysztof Krzyżanowski, któremu to prezes chóru podziękował za gościnę w minionym okresie pandemii.

      W kościele u ks. Krzysztofa znaleźliśmy gościnę, kiedy pandemiczne zakazy zgromadzeń na tyle zelżały, abyśmy mogli przeprowadzić próby zespołu przy udziale wszystkich głosów, o ile będą zachowane minima odległości powyżej 2m od siebie. Nasza sala prób pozwalała swoimi gabarytami przeprowadzać próby w ograniczonym składzie uczestników, góra członkowie jednego głosu. Ponadto, dzięki zgodzie ks. Krzysztofa mogliśmy przeprowadzić w przestrzeni świątyni pw. św. Wojciecha, Walne Zebranie członków naszego Stowarzyszenia, by sprostać obowiązkowi sprawozdawczemu i przepisów Ustawy o Stowarzyszeniach. Po modlitwie w intencji wszystkich górników, członków chóru i naszych rodzin, wykonaliśmy „Epitafium” Józefa Świdra do słów Piotra Strzeleckiego.

         
         Dbając o tradycje górnicze, została przeprowadzona ceremonia „Skoku przez Skórę”, gdzie uroczyście przyjęliśmy do chóru górniczego naszych kolegów, którzy zasilili zespół w ciągu ubiegłych kilkunastu miesięcy: Pawła Słotę, Mirosława Wróbla, Piotra Bołkanowicza oraz Wojciecha Kopciewicza. Młode lisy otrzymały stosowny certyfikat. Po krótkiej przerwie na tradycyjną golonkę rozpoczęła się rozrywkowa część naszego spotkania. Tegoroczne biesiadowanie było spotkaniem żeglarskim w tawernie połączone ze śpiewami szant - pieśni powstałych na pokładach żaglowców, służących do synchronizacji pracy żeglarzy i wychwalaniem ich wyczynów.
         Część szantową poprowadził nasz chórzysta Marek Kałużny, posiadający dużą wiedzę w tym temacie, który wcielił się w rolę Bosmana. Kapitanem został mianowany nasz dyrygent Krzysztof Kujawski. Na początek została zaprezentowana popularna szanta „Wellerman” przygotowana specjalnie na październikowy festiwal we Włoszech. W utworze poszczególne zwrotki zaśpiewali: Krzysztof Kujawski, Jarosław Bodakowski, Andrzej Kukliński.

         Monologi Bosmana Marka, opisujące morskie opowieści, przeplatane były z konkursami i wspaniałą zabawą, którą poprowadził nasz chórzysta Paweł Słota wraz z żoną Patrycją, a także kolega Kazimierz Mazur. Trzecia część spotkania miała charakter taneczny, przy muzyce i karaoke, gdzie do końca naszego spotkania wszystkich uczestników zabawiał nasz chórzysta Kazimierz. Nieodzownym punktem każdego spotkania jest konkurs picia piwa drużynowo, który się również odbył prowadzony przez naszego sekretarza Henryka Jeziorskiego.



     Tegoroczna Barbórka w pewnym sensie była wyjątkowa, bowiem tradycyjne piwo sączyliśmy z kufli datowanych na rok 2020 - rok naszego jubileuszu 40-lecia istnienia zespołu. Kufle czekały w magazynie na możliwość zorganizowania naszego święta. Do ostatniego momentu ze względu na sytuację finansową ważyła się możliwość zorganizowania tego spotkania. Bardzo dziękujemy naszemu Opiekunowi - O/ZG „Lubin” za pomoc w realizacji spotkania, a Zarządowi KGHM Polska Miedź S.A. za wsparcie moralne w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia.

więcej foto  / autorzy - Agnieszka Kujawska, Janina Tokarz, Piotr Bołkanowicz - dziękujemy :)

Kilka scen z Barbórki