HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT       Na początku tego roku pozytywnie odpowiedzieliśmy na zaproszenie pana Milutina Lukić - organizatora i dyrektora festiwalu w Belgradzie, i w dniach 30-31 marca wzięliśmy udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folk - Spring Folk Music International Festiwal. Byliśmy jednym z kilku chórów, który uczestniczył w tym ważnym wydarzeniu muzycznym. Na scenie wystąpiły również miejscowe i zagraniczne zespoły folklorystyczne, prezentując swoje pieśni i tańce pochodzące z różnych stron Bałkanów.


         
       Na ziemi serbskiej zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci, byliśmy otoczeni wspaniałą opieką organizatorów, bardzo podobały się mundury górnicze i poziom artystyczny naszego zespołu a ponadto czekała na nas miła niespodzianka. Prosto z drogi po przyjeździe do Belgradu udaliśmy się do serbskiej państwowej telewizji RTS. Byliśmy bardzo dumni, gdy dyrektor festiwalu pan Milutina Lukić opowiadał na wizji prowadzącym program o naszych sukcesach, traktując nas jak zawodowców. Tutaj mogliśmy zaprezentować się szerokiej publiczności, ponieważ program o festiwalu transmitowany był następnego dnia w telewizji ogólnokrajowej i satelitarnej.    Oglądając Belgrad nie omieszkaliśmy zaśpiewać w wielu zwiedzanych cerkwiach - 85% mieszkańców jest wyznania prawosławnego. Z inicjatywy naszego dyrygenta Krzysztofa Kujawskiego, zaśpiewaliśmy również w bardzo ważnej świątyni serbskiej - kościele grobowym księcia św. Łazarza, gdzie znajduje się również skarbiec, krypta ze szczątkami świętego Sawy w budowanej cerkwi świętego Sawy - niedostępnej na co dzień, jednej z największych na świecie cerkwi, położonej na płaskowyżu Vračar, który jest najwyższym punktem w Belgradzie. Stąd też pomysł organizatorów aby w tym uświęconym miejscu zaśpiewali pozostali uczestnicy festiwalu, a całe to wydarzenie nagrywała państwowa telewizja RTS.    W ostatni dzień pobytu w ramach festiwalu, wystąpiliśmy z koncertem na letniej scenie znajdującej się przy wieży widokowej - Avala TV Tower, skąd rozpościera się piękny widok na Belgrad. Podczas tego koncertu nie tylko chór otrzymał gromkie brawa, ale również nasz solista Jarosław Bodakowski za śpiew i choreografię do śpiewanego
Goodnight sweetheart
        Po koncercie na wolnym powietrzu odjeżdżaliśmy z żalem z tego pięknego zakątka półwyspu bałkańskiego. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, wspaniałą atmosferę i gościnę.      

więcej foto - Dziękujemy Paulinie Dąbrowskiej za wykonanie części zdjęć
mapka

BELGRAD - NAGRANIE W STUDIO SERBSKIEJ TV
Dziękujemy serbskiej TV RTS za udostępnienie nagrania

KRONIKA WIDEO
Zdjęcia: Stefan Marynowicz

OGLĄDAMY KRAJOBRAZY MALOWNICZYCH ZAKĄTKÓW BAŁKANÓW
Zdjęcia: Stefan Marynowicz