HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT



















      W sobotę 15 grudnia w cechowni Oddziału Zakładów Górniczych „Lubin”, odbyło się spotkanie barbórkowe Górniczego Chóru Męskiego. Wraz z przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi, świętowaliśmy nasze górnicze święto. W roku bieżącym mamy szczególne świętowanie, ponieważ obchodzimy bardzo ważne rocznice - 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50. rocznica Zakładów Górniczych „Lubin”.
     
Swoją obecnością na naszej Barbórce zaszczycili nas przedstawiciele Dyrekcji kopalni - Dyrektor Ds. Technicznych Pan Paweł Piasecki oraz Pan Marek Walas - Dyrektor Ds. Pracowniczych. Dziękujemy również za przybycie, księżom lubińskich parafii, przedstawicielom związków zawodowych oraz pozostałym zaproszonym gościom.


         
      Piotr Strzelecki - prezes chóru na ręce Dyrektora Ds. Technicznych złożył gratulacje z okazji Złotego Jubileuszu ZG LUBIN, przekazując drobny upominek a także podziękował naszym Opiekunom za patronat nad naszym zespołem i wsparcie finansowe KGHM Polska Miedź. S.A.  Na jubileusz naszej kopalni, został napisany okolicznościowy wiersz autorstwa Piotra Strzeleckiego, który odczytał nasz kolega Jarosław Bodakowski.

„50 lat ZG LUBIN”

                             Nikt przed laty nie przypuszczał, że kopalnia stanie tu,
                             I lubińska brać górnicza sięgnie w głąb po skarby rud.
      Dobywamy ją uparcie w pocie czoła z całych sił,
                     By przechytrzyć groźny żywioł, który strzeże skarbów swych.
                             Choć nas nie mijają klęski, my idziemy ciągle w przód,
                             Krok nasz pewny i zwycięski gdy sięgamy po skarb rud.
                                      Wiele trudu już za nami, znojnych zmagań, czarnych dat,
                                      Strumień rudy wartko płynie z mrocznych głębin w jasny świat.
                              Boże, szczęść na przyszłe lata, niech ich będzie jeszcze sto,
                              Niech nam żyje ZG 
„Lubin” i szczęśliwy sprzyja los.
                                                                                                        Autor: Piotr Strzelecki

    Podczas barbórkowej zabawy nie zapomnieliśmy również o tradycjach górniczych i o upamiętnieniu wielkiego święta Niepodległej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Już na początku spotkania po modlitwie poprowadzonej przez Przyjaciela chóru, ks. Prałata Wiesława Migdała, odśpiewaniu „Epitafium” - utworu do słów Piotra Strzeleckiego, komp. Józefa Świdra i ceremonii „Skoku przez Skórę”, rozbrzmiały słowa Marszu I Brygady.
      W rolę Marszałka Piłsudskiego wcielił się kolega Jan Tokarz, który krokiem marszowym przechodząc przez środek sali doszedł w szeregi chóru, kończąc z nami ostatnie strofy piosenki. Prowadzący pierwszą część spotkania prezes chóru podkreślił, że jest to bardzo radosne święto wszystkich Polaków, więc jako drugą zaśpiewaliśmy pieśń z okresu powstania styczniowego
„Ostatni Mazur”. Nie zapomnieliśmy także o minionym święcie naszej Patronki św. Barbary. Z tej okazji nie tylko Barbary, ale każda z pań uczestnicząca w spotkaniu, została obdarowana piękną różyczką a chór zaśpiewał „Kołysankę” Jana Maklakiewicza.



    Drugą część spotkania zdominowały klimaty gruzińskie, ponieważ postanowiliśmy zaprezentować spotkanie w postaci tzw. SUPRY czyli biesiady na wzór gruziński. Inspiracją była niedawna wyprawa chóru do Gruzji gdzie zespół uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Tbilisi zdobywając czołowe nagrody w trzech kategoriach w których startował, gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce i dwa drugie miejsca. Chórzyści przywieźli również z Gruzji bagaż wspomnień, z których część postanowili odtworzyć w czasie tego spotkania. Stąd też pojawiły się pieśni gruzińskie oraz potrawy u nas nieznane a nade wszystko zamiast piwa na stołach dominowało wino z regionu Kakhetii który odwiedziliśmy.



         Starszy Kopacki - Andrzej Kukliński przebrał się w stosowny stój gruziński i przeobraził w Tamadę - czyli odpowiedzialnego za prowadzenie supry - jedynemu, któremu wolno wznosić toasty a były one długie okraszone odpowiednim tekstem z wielkim przesłaniem, mądre i pouczające jak np. za Pana Boga, za Ojczyznę, za Przyjaciół czy też za Tradycje. Z okazji naszego pobytu w tak tajemniczym kraju i zarazem pięknym zakątku na pograniczu Europy i Azji, powstał wiersz napisany również przez naszego prezesa Piotra Strzeleckiego, który oczarowany Gruzją i gościnnością jej mieszkańców, przelał na papier swoje wrażenia i emocje.


„Nasza Gruzja”

Popatrz  na grzbiet Kaukazu, tam śniegi białe leżą
A w dolinach Kakhetii winnice po horyzont
Pijemy złote wino, które ta ziemia daje
Skradłaś nam serca Gruzjo, nie skradły inne kraje
Tu wieki do nas mówią w murach świątyń zaklęte
Prastare te świątynie to dla nas miejsca święte
Gdybyż do Gruzji wrócić, gnalibyśmy  w sto koni
Do uśmiechniętych  ludzi, serca mających w dłoni
Bądź pozdrowiona Gruzjo, tak miła nam  kraino
Niech cię mijają burze i chroni święta Nino.
                                                                         Autor: Piotr Strzelecki

       Poniżej zdjęcie jednego z wielu pięknych miejsc, które dane nam było podziwiać z winnicą i panoramą łańcucha Gór Kaukazu.


Zdjęcie, które było jednym z naszych sztandarowych banerów na spotkaniu barbórkowym, wprowadzającym w klimat supry i gruzińskiej mentalności.

      Na spotkaniu była obecna również Pani Tatia Meltauri - pilotka towarzysząca chórowi w Gruzji, która specjalnie przyjechała na zaproszenie chóru. Dla niej zespół wykonał gruziński utwór „Mrawałdżamijero”, który wykonywany jest w Gruzji przy szczególnych okazjach. Nasze panie przygotowały również niespodziankę muzyczną w postaci piosenki pt. „Batumi” z opracowaniem choreograficznym Agnieszki Kujawskiej. Były gorące brawa, kwiaty dla artystek i oczywiści bis. Na dzisiejsze świętowanie w klimacie gruzińskim, nasz dyrygent opracował piosenkę-balladę z podkładem muzycznym na solistów i chór p.t. „Piosenka gruzińska” (Bułata Okudżawy), którą również zaprezentowaliśmy naszym gościom.



     Z inicjatywy chórzystów w czasie spotkania odbyła się zbiórka pieniędzy dla dzieci z przedszkola funkcjonującego na terenie jednego z osiedli dla uchodźców, bowiem Gruzini musieli opuścić swoje domy po agresywnym przejęciu części ich ziem w sierpniu 2008 roku przez Federację Rosyjską. Podczas kwesty zebrano kwotę 3440 zł co stanowi 800 Euro, oraz 20 funtów brytyjskich i 20 lari gruzińskich. Pieniądze zostały przekazane na ręce Pani Tatii Meltauri, która dostarczy je do kierownictwa wspomnianego przedszkola po powrocie do Gruzji.
          Zebrani świetnie się bawili do późnych godzin wieczornych, więc do zobaczenia za rok.


więcej foto / Dziękujemy Izabeli Kocur i Ryszardowi Rydzowi za wykonanie części zdjęć.

KRONIKA BARBÓRKOWA - KGHM TV
Autor: KGHM TV - dziękujemy stacji telewizyjnej za zmontowany materiał filmowy

KRONIKA BARBÓRKOWA - KGHM TV
Autor: KGHM TV - dziękujemy stacji telewizyjnej za materiał filmowy

KRONIKA BARBÓRKOWA - KGHM TV
Wywiad z Tatią Meltaurii - przewodniczką naszego chóru w Gruzji
Autor: KGHM TV - dziękujemy stacji telewizyjnej za materiał filmowy

KRONIKA BARBÓRKOWA CHÓRU
Wideo: Stefan Marynowicz, montaż: Janusz Kosmal