HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT



















        W dniach 09-11 czerwca gościliśmy w Krakowie aby wziąć udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym CRACOVIA CANTANS 2017. W konkursie wraz z innymi chórami z całego świata w którym wzięło udział 25 chórów z 14 państw - m.in. z tak odległych krajów jak Indonezja czy Izrael, walczyliśmy o nagrody w dwóch kategoriach.



       W piątek - dniu przyjazdu, wzięliśmy udział w przesłuchaniach w kategorii - Muzyka Sakralna, które odbyły się w kościele p.w. św. Piotra i Pawła. W tej kategorii zaprezentowało się wiele wspaniałych chórów, wśród których chór górniczy jako jedyny reprezentował Polskę. Dwa czołowe miejsca w tej kategorii zdobyły  akademickie chóry bałkańskie oraz chór ze Szwajcarii. 


         
  W dniu następnym wystąpiliśmy w drugiej kategorii konkursowej - Chóry Męskie, odbywającej się w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza. W tej kategorii również górowały chóry akademickie, ale dzięki naszej ciężkiej pracy w ostatnim okresie, zdołaliśmy uzyskać miejsce na podium zdobywając trzecie miejsce.
 W Jury pod przewodnictwem prof. Romualda Twardowskiego zasiedli wybitni specjaliści z dziedziny chóralistyki tacy jak Javier Busto z Hiszpanii, Rihards Dubra z Łotwy, Paweł Łukaszewski i Kio Matsushita z Japinii.





       W sobotni wieczór w kościele p.w. św. Piotra i Pawła wraz z innymi chórami, wystąpiliśmy z koncertem zatytułowanym Śpiewanie po zmierzchu”. Mieliśmy okazję zaprezentować się z obszerniejszym repertuarem, ale również mogliśmy posłuchać innych chórów i nie trzeba dodawać, że to była prawdziwa uczta dla uszu.



      W ostatnim dniu festiwalu czekając na wyniki, do południa zaśpiewamy podczas niedzielnego nabożeństwa o godz. 12.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnkach. Zapewniliśmy muzyczną oprawę liturgiczną mszy św. wykonując części stałe Mszy Franciszka Kostingera oraz inne utwory wcześniej uzgodnione. Na pamiątkę naszego pobytu w tej świątyni, prezes chóru i dyrygent przekazali relief miedziany z postacią św. Barbary.
   
Niedzielny koncert finałowy - gala z wręczeniem nagród miała miejsce w Filharmonii Krakowskiej. Była to impreza zamknięta wyłącznie dla uczestników festiwalu, gdzie również każdy z chórów zaprezentował się na scenie wykonując po jednym dowolnym utworze. Po wysłuchaniu tego pokazu imponujących umiejętności większości występujących chórów, jesteśmy dumni i pełni satysfakcji, że w tym gronie znalazło się również miejsce dla nas.



       Krakowski festiwal chóralny zaliczany jest do największej polskiej międzynarodowej imprezy chóralnej, która przyciąga czołówkę chórów polskich i zagranicznych. Nasze obawy, że możemy nie sprostać wysokim wymaganiom konkursu i słabo wypaść na tle znakomitej konkurencji okazały się przedwczesne.
       Jako zespół faktycznie amatorski, którego członkowie nie mają wykształcenia muzycznego i nie są też w większości w wieku młodzieńczym, utrzymujemy wysoki poziom wykonawczy. Dzieje się to głównie za sprawą ogromnej pracy podczas prób włożonej przez członków chóru i ogromnym umiejętnościom dyrygenta.


mapka /więcej foto - Dziękujemy Krzyszofowi Porzyckiemu i Aleksandrowi Lachart - naszemu kierowcy za wykonanie części zdjęć.