HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT
     Jubileuszowy X Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Varsovia Cantat” 2014

WIDEO
Montaż slajdów Krzysztof Kujawski
      W dniach 24 - 26. października byliśmy w Warszawie, gdzie Górniczy Chór Męski został zakwalifikowany do konkursu w Jubileuszowym X Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Varsovia Cantat”


      Festiwal organizowany jest jako konkurs przez Towarzystwo Śpiewacze „Lira” we współpracy z Agencją Artystyczną MELODY, gdzie występujące chóry oceniane były przez międzynarodowe Jury w skład którego wchodzili:

                        - Prof. Romuald Twardowski – Przewodniczący / Polska
                        - Pani Carmen Moreno / Hiszpania
                        - Prof. Bernhard Gfrerer / Austria
                        - Pani Anges Gerendy / Węgry
                        - Pan Marcin Cmiel / Polska

       Wysiłek i poświęcenie całego zespołu, zaowocowało zdobyciem drugiego miejsca na „Varsovia Cantat” w kategorii chórów jednorodnych, co dla naszego zespołu jest dużym sukcesem. Przesłuchania konkursowe odbywały się w pięknej Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich na Placu Bankowym.       Tego samego dnia w godzinach wieczornych chór górniczy wraz z chórem z Republiki Czeskiej i uniwersyteckim chórem z Indonezji wystąpił z koncertem utworów sakralnych w okazałym warszawskim kościele p.w. św. Antoniego Marii Zaccarii na Wilanowie. Wspaniała akustyka potęgowała nastrój wykonywanych utworów a gromkie brawa rozlegały się po każdym utworze.
      Koncert galowy z wręczeniem nagród wieńczący zmagania konkursowe odbył się w pięknej Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Widownia była wypełniona po brzegi a emocje przy ogłaszaniu wyników rosły z każdą chwilą. Na pierwszym planie sceny stali zaproszeni dyrygenci wszystkich chórów biorących udział w festiwalu konkursowym a dyplomy wręczał przewodniczący Jury Prof. Romuald Twardowski.
      Gdy prowadzący zaczął odczytywać wyniki konkursu w naszej kategorii napięcie sięgało zenitu, a przy ogłoszeniu drugiego miejsca dla Górniczego Chóru Męskiego było tylko słychać okrzyki radości i oklaski. Jesteśmy ogromnie zadowoleni i szczęśliwi,  że międzynarodowe Jury tak wysoko nas oceniło. Byliśmy bardzo dumni, gdy nasz dyrygent Krzysztof Kujawski odbierał dyplom z rąk tak znamienitego kompozytora i pedagoga jakim jest Pan Profesor Romuald Twardowski.      Po ogłoszeniu decyzji Jury  każdy z chórów wykonywał jeden utwór. Naszemu dyrygentowi udało się przekonać prowadzących aby nam pozwolili zaśpiewać  pieśń  „Piękny stan górniczy”  w celu pokazania środowiska Polskiej Miedzi z którego się wywodzimy. Przy drugim utworze „Goodnight sweetheart” rozlegały się głosy aplauzu, głównie dzięki naszemu soliście Jarosławowi Bodakowskiemu, który pięknie wykonał swoją partię solową.
        Okres festiwalowy w roku 2014 możemy uważać za bardzo udany i zamknięty. Bieżący rok obfitował w pasmo sukcesów chóru zarówno na arenie polskiej jak i międzynarodowej, gdzie mogliśmy jak się okazuje dobrze  prezentować Polską Miedź.


mapka / więcej foto / Podziękowanie dla Izabeli Kocur za wykonanie części zdjęć.

KRONIKA WIDEO

Zdjęcia: Stefan Marynowicz

Montaż: Janusz Kosmal