HISTORIA CZŁONKOWIE AKTUALNOŚCI WSPOMNIENIA OSIĄGNIĘCIA FOTOGALERIA PISZĄ O NAS KONTAKT
     
Lubin - wywiad Pani redaktor Katarzyny Palczewskiej z prezesem chóru
Piotrem Strzeleckim po powrocie zespołu z Grecji.

         Produkcja telewizji regionalnej tvL dla TV Odra. Dziękujemy telewizji regionalnej za udostępnienie nam swojego materiału filmowego w celu wstawienia wywiadu na naszą stronę internetową. Nagranie - wywiad ukazał się na antenie w dniu 07.05. 2010 roku.
      Na zaproszenie Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach  chór udał się do Grecji w celu wzięcia udziału w uroczystych obchodach Dnia Polonii, Dnia Flagi Państwowej oraz święta Konstytucji 3 Maja. Wyjazd nastąpił w dniu  27 kwietnia  w godzinach popołudniowych autokarem do Ancony (Włochy) i dalej  promem do Igoumenitsy (Grecja). Dalsza podróż odbywała się autokarem z noclegiem w dniu 29 kwietnia w Kalambaki. W dniu 30 kwietnia chór dotarł w godzinach popołudniowych do miejscowości Loutraki, gdzie w godzinach wieczornych odbył się koncert . Został on zorganizowany  przez działaczy polonijnych przy współpracy mera tego miasta. Loutraki to znany kurort licznie odwiedzany przez turystów.
    Koncert odbył się na estradzie przy głównej promenadzie i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, wśród której obok Greków byli słuchacze z różnych stron świata, Polacy zamieszkujący Loutraki i okolice, oraz turyści polscy - w tym kilkudziesięcioosobowe zorganizowane grupy m.in. z Wilna i Wałcza. Koncert przedłużył się znacznie w stosunku do zaplanowanego czasu do późnych godzin wieczornych. Obecny na koncercie mer Loutraki złożył nam podziękowania wyrażając nadzieję na kolejne spotkanie deklarując równocześnie pomoc przy jego realizacji. Dziękowali również przedstawiciele mieszkańców miasta. Niezwykle emocjonalnie  przyjęli koncert obecni Polacy, w tym szczególnie grupa przybyła z Wilna.


Loutraki - foto Agnieszka Kujawska

      W dniu 01 maja chór udał się do Aten, gdzie uczestniczył we mszy św. w kościele polskim. Msza miała przebieg niezwykle uroczysty i patriotyczny, głównie za sprawą ks. Dariusza Stańczyka z Wilna, który był jej koncelebransem. Dość powiedzieć, że zakończyła się ona odśpiewaniem przez chór Mazurka Dąbrowskiego. Po mszy św. odbył się koncert polskich pieśni patriotycznych i historycznych. Pieśni te ze wzruszeniem i ogromnymi brawami przyjmowane były przez naszych rodaków w wypełnionym po brzegi kościele. Niestety pomimo oczekiwań zebranych, przedłużenie koncertu było niemożliwe z uwagi na konieczność przygotowania kościoła do uroczystości komunijnych przypadających w dniu następnym. Były gorące słowa podziękowania ze strony przedstawicieli organizacji polonijnych, kościoła, Szkoły Polskiej przy Ambasadzie Polskiej w Atenach i wielu Polaków.
      Planowany na następny dzień (02 maja) kolejny koncert chóru niestety nie odbył się z uwagi na odwołanie przez ambasadę polską uroczystości, które miały odbyć się na jednym z placów w Atenach z powodu tragedii jaka miała miejsce 10 kwietnia pod Smoleńskiem.
    Wieczorem w dniu 02 maja wypływaliśmy promem w kierunku Wenecji. W dniu 03 maja zorganizowaliśmy uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Odbyła się ona za przyzwoleniem kompetentnych osób w jednej z ogromnych kawiarń znajdujących się na promie. Był więc  koncert pieśni patriotycznych, którego słuchaczami byli przygodni współtowarzysze naszej podróży.  Ciekawostkę może stanowić fakt, że do koncertu chóru  przyłączyli się młodzi artyści – członkowie zespołu pieśni i tańca z Gruzji udający się na występy do Niemiec. Atmosfera była wspaniała i dalsze nieformalne już spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych.  
     Zmęczeni ale zadowoleni i pełni satysfakcji powróciliśmy do Lubina w dniu 05 maja w godzinach porannych.


Loutraki - foto Agnieszka Kujawska

      Podstawowy cel wyjazdu a więc udział w uroczystościach związanych ze świętem Flagi Państwowej, Dnia Polonii oraz rocznicy Konstytucji 3 Maja został zrealizowany. Był on również okazją do zaprezentowania Polskiej Miedzi i naszego regionu wobec Polonii Greckiej oraz przedstawicieli wielu narodowości i grup społecznych  w Grecji.

więcej fotodojazd

KRONIKA WIDEO

Zdjęcia: Stefan Marynowicz, Ryszard Rydz, Janusz Kosmal